Spread the love

Před veletrhem IAA Mobility 2025 pořádala ZF akci s názvem Chassis Tech Day – vhled do technologií a strategie v oblasti podvozků osobních automobilů, která je jednou z klíčových oblastí zájmu dodavatele.

Společnost ZF těží z rostoucího významu technologie podvozků – je poháněna trendy, které určují budoucnost, jako je elektromobilita, softwarově definovaná vozidla a automatizované řízení. Díky inteligentním pohonům a rozsáhlým systémovým a softwarovým znalostem vychází společnost ZF vstříc celosvětové poptávce po nových funkcích řízení a získává nové zakázky od zákazníků po celém světě.

Softwarově definované vozidlo se stává realitou. Nové centrální nebo doménové řídicí jednotky již konsolidují řízení více komponent, včetně klíčových funkcí podvozku, jako je brzdění, řízení a tlumení.

„My ve společnosti ZF z tohoto trendu těží dvěma způsoby,“ vysvětluje Dr. Peter Holdmann, člen představenstva společnosti ZF a vedoucí oddělení Car Chassis Technology: „Zaprvé, díky očekávanému celosvětovému nárůstu poptávky po komponentech připravených pro systém, jako jsou naše řešení pro steer-by-wire nebo brake-by-wire. Kromě toho existuje silná poptávka po nových přesvědčivých funkcích, které tyto komponenty hladce koordinují a přinášejí koncovým zákazníkům velké výhody.“

Chassis 2.0: Pozice na trhu pro propojitelné produkty

Chassis 2.0 od společnosti ZF využívá inteligentní, propojitelné akční členy, které umožňují nové funkce podvozku poháněné softwarem. Všechny tyto produkty jsou již součástí současného portfolia divize ZF Chassis Solutions. Jádrem tohoto úsilí je industrializace technologií by-wire, kdy systémy jako brzdění a řízení fungují bez jakéhokoli mechanického spojení mezi volantem a převodkou řízení nebo mezi brzdovým pedálem a brzdovým systémem.

Na začátku roku se NIO ET9 stalo prvním vozem na čínském trhu, který se začal sériově vyrábět s plně implementovaným steer-by-wire systémem řízení – vyvinutý společností ZF. Od čínských automobilek již byly získány další dvě zakázky. Společnost ZF rovněž získala kontrakt od společnosti Mercedes-Benz, přičemž sériová výroba má být zahájena v roce 2026.

Portfolio produktů ZF Chassis 2.0 zahrnuje také aktivní a poloaktivní systémy tlumení. Systém aktivního podvozku sMOTION od společnosti ZF řeší dlouholetý kompromis v konstrukci podvozků osobních automobilů: Stabilita a dynamika již nejsou na úkor komfortu – nyní mohou jít ruku v ruce.

Společnost ZF uvedla na trh svůj první poloaktivní systém CDC (Continuous Damping Control) před 25 lety. Dnes ZF dodává 40 % celosvětového trhu v tomto segmentu. Silnou pozici na trhu si společnost drží v oblasti řízení zadní nápravy se svým systémem AKC. V roce 2024 dosáhla společnost ZF s tímto systémem celosvětového tržního podílu 73 procent a na asijském trhu 80procentního pokrytí.

„Naším přístupem k podvozkům Chassis 2.0 přesně splňujeme požadavky dnešního trhu,“ říká Dr. Peter Holdmann. „Předpokládáme, že jen tento segment našeho produktového portfolia bude do konce tohoto desetiletí představovat přibližně 33 procent celosvětového trhu a vygeneruje celkové tržby ve výši přibližně 4,8 miliardy eur. Jsme připraveni zaujmout vedoucí postavení na trhu a v oblasti technologií ve všech klíčových segmentech našeho portfolia Chassis 2.0.“

ZF získává zakázky od globálně působících evropských a severoamerických velkovýrobců, dynamických čínských výrobců OEM a agilních začínajících firem zaměřených na mezery na trhu.

Software

Společnost ZF je jedním z mála technologických partnerů, kteří nabízejí odborné znalosti softwaru nezávisle na tom, zda jsou součástí dodávky i související pohony. Klíčem k tomu je softwarová platforma cubiX, která prostřednictvím jednotné řídicí logiky koordinuje všechny komponenty zapojené do podélné, příčné a vertikální dynamiky. Zajišťuje pohyb vozidla podle specifikací výrobce, a to i v případě, že některé komponenty podvozku instalované ve vozidle nepocházejí od společnosti ZF.

Technologická skupina již nabízí systém cubiX v sériové výrobě a nyní podniká další logický krok s vývojářským nástrojem cubiX Tuner. Je navržen jako intuitivní řešení pro výrobce vozidel a automaticky vypočítává vzájemné závislosti mezi pohony.

Elektronickou řídicí jednotku lze nyní nakonfigurovat s „DNA značky výrobce“ na několik kliknutí. Tento nástroj podporuje inženýry ve složitém úkolu kalibrace podvozku a přináší významnou přidanou hodnotu, zejména z hlediska zkrácení doby vývoje. „Přímo reaguje na klíčový požadavek zákazníků na všech trzích, zejména v Asii, na urychlení vývojových procesů a snížení nákladů,“ vysvětluje Philippe Gasnier, vedoucí vývoje divize Chassis Solutions.

„Fitness tracker“ v podvozku – poháněný synergií dat, softwaru a řízení

Úzké propojení hardwarových znalostí a softwarového know-how ve společnosti ZF, které je dáno rostoucí poptávkou po nových funkcích podvozku, ilustruje aktuální příklad produktu: Smart Chassis Sensor. Je integrován do kulového kloubu a měří relativní pohyb karoserie vozidla. Snímač a jeho údaje již umožňují řízení základních funkcí podvozku. Letos vstoupil do sériové výroby v modelu Cadillac CELESTIQ.

Nejnovější pokrok společnosti ZF umožňuje systému zachytit zrychlení podvozku ve všech třech rozměrech. Díky těmto datům s vysokým rozlišením jsou nyní možné další funkce, například v rámci konceptu „Chassis Health“ společnosti ZF: Údaje o zrychlení ze snímače Smart Chassis Sensor nepřetržitě zaznamenávají síly působící na podvozek a karoserii vozidla. Algoritmy pak v reálném čase vypočítávají, jak by tyto události mohly ovlivnit funkčnost podvozku.

Interakce mezi hardwarem a softwarem umožňuje nepřetržité sledování stavu komponent podvozku v reálném čase. Data přenášená prostřednictvím cloudového připojení vozidla jsou přenášena přes standardizovaná rozhraní a analyzována pomocí algoritmů poháněných umělou inteligencí. Toto řešení poskytuje kritické informace o mechanickém zatížení a bezpečnostně relevantních podmínkách podvozku – v podstatě funguje jako „digitální fitness tracker“ pro vozidlo. Koncept „Chassis Health“ společnosti ZF, integrovaný do backendových systémů, umožňuje vývoj založený na datech a zároveň pomáhá snižovat neplánované prostoje a návštěvy servisů.

Na veletrhu Chassis Tech Day 2025 ve Friedrichshafenu předvedla společnost ZF své odborné znalosti a portfolio technologií podvozků na testovacích vozidlech a sériových modelech. Poprvé v Evropě měli návštěvníci možnost vyzkoušet si na vlastní kůži podvozek NIO ET9. Pro toto vozidlo dodává společnost ZF jak aktuátor volantu, který je zodpovědný za řízení a zajišťuje požadovaný pocit z řízení, tak redundantní aktuátor převodky řízení spolu s odpovídajícím softwarem. Díky tomu sedan funguje bez mechanického spojení mezi volantem a předními koly.

Related Post