
Síla technologií FLASH Charging a druhé generace baterie Blade Battery přichází do Evropy
Jako vlajkový model při vstupu značky DENZA na evropský trh je Z9GT vybaven nejnovějšími technologiemi pohonu skupiny BYD: systémem FLASH Charging a druhou generací ikonické baterie Blade Battery.
FLASH Charging poskytuje nabíjecí výkon až 1 500 kW prostřednictvím jediného konektoru (specifikace pro čínský trh) a umožňuje doplňování energie srovnatelnou rychlostí s tankováním vozů se spalovacím motorem. Systém dokáže dobít Z9GT EV z 10 % na 70 % kapacity baterie za pouhých pět minut a z 10 % na 97 % za devět minut. I při teplotě −30 °C, která běžně výrazně zpomaluje nabíjení, zvládne Z9GT dobít baterii z 20 % na 97 % za pouhých 12 minut. Tyto hodnoty naplňují technologický příslib „Ready in 5, Full in 9, Cold Add 3“.
Technologie je podpořena vlastní nabíjecí infrastrukturou FLASH Charging station skupiny BYD a druhou generací baterií Blade Battery, která je výsledkem šesti let intenzivního výzkumu a vývoje. U tradičních baterií jsou rychlé nabíjení a vysoká energetická hustota často vnímány jako protichůdné cíle. Společnosti BYD se však podařilo tento kompromis překonat – zvýšit energetickou hustotu o 5 % a současně výrazně zrychlit nabíjení.
- Aby bylo možné těchto parametrů dosáhnout při zachování bezpečnosti a životnosti, vyvinuli inženýři systém transportu iontů „FlashPass“, který posouvá hranice baterií typu lithium-železo-fosfát (LFP).
Technologie vychází ze třech klíčových technologických průlomů:
– katoda „Flash-Release“ s vícestupňovou architekturou částic a směrově optimalizovanou strukturou umožňuje vyšší hustotu a rychlou deinterkalaci iontů
– elektrolyt „Flash-Flow“ využívá precizní optimalizaci pomocí AI pro dosažení vysoké iontové vodivosti a rychlé mobility iontů
– anoda „Flash-Intercalate“ s vícerozměrnou strukturou pro vkládání lithia umožňuje 360° prostorovou vysokorychlostní interkalaci iontů
Tyto technologie společně významně snižují vnitřní odpor baterie a tím i vznik tepla přímo u zdroje.
Další inovace v oblasti anody, zahrnující restrukturalizaci elektrod s vysokou propustností a orientaci grafitových částic kolmo k rovině elektrody, dále snižují odpor při transportu iontů lithia a umožňují plynulejší a rychlejší interkalaci. Výsledkem je nejen podpora výkonu FLASH Charging, ale i zmíněné zvýšení energetické hustoty o 5 %.
Druhá generace baterie Blade Battery přináší zásadní inovaci v podobě vrstvy Solid Electrolyte Interphase (SEI), klíčové součásti každé lithium-iontové baterie. Řešení společnosti BYD kombinuje molekulární inženýrství s optimalizací makroskopické struktury, díky čemuž je vrstva mimořádně tenká (pro vyšší iontovou vodivost) a zároveň vysoce hustá (pro zajištění chemické stability). Součástí je také dynamická samoregenerační technologie, která umožňuje dosáhnout ideální rovnováhy mezi „tenká, ale odolná“.
Technologický pokrok v oblasti energetické hustoty a rychlosti nabíjení nebyl dosažen na úkor bezpečnosti ani životnosti. Naopak – druhá generace baterie Blade Battery úspěšně prošla řadou nových referenčních bezpečnostních testů, včetně vůbec prvního kombinovaného testu FLASH Charging a proražení hřebíkem, při kterém nedošlo ani po 500 cyklech FLASH Charging k tepelnému úniku, kouři ani vzniku požáru.
Baterie Blade Battery druhé generace rovněž úspěšně absolvovala test tepelného úniku po vynuceném zkratu čtyř článků současně, a to bez vzniku požáru či exploze – i v kontrolovaném prostředí s teplotami přesahujícími 700 °C.
Druhá generace baterie Blade Battery zároveň přináší vyšší životnost baterií typu LFP – ve srovnání s první generací dochází ke snížení degradace kapacity o 2,5 %.
Platforma e³ přináší výkon vozidel na nové energie do prémiového segmentu
Pod atraktivní karoserií modelu Z9GT se nachází platforma e³ (vyslovováno „e-cube“), vyvinutá specificky pro značku DENZA. Kromě technologie FLASH Charging přináší řadu světových prvenství a funkcí na špičce segmentu, postavených na těchto klíčových pilířích:
- nezávislý pohon třemi elektromotory
- nezávislé řízení zadních kol pomocí dvou elektromotorů
- systém řízení pohybu vozidla (Vehicle Motion Control)
- integrace baterie do karoserie (Cell-to-Body, CTB)
- dvoukomorové vzduchové odpružení DiSus-A
Platforma e³ umožňuje volbu mezi čistě elektrickým pohonem a systémem Super Hybrid DM, a to bez tradičních kompromisů, které jsou s těmito řešeními běžně spojeny. Elektrická verze Z9GT zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 2,7 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 270 km/h. Přední elektromotor nabízí výkon 313 k (230 kW), zatímco každý ze zadních motorů dosahuje výkonu 422 k (310 kW). Celkový systémový výkon činí 1 156 k (850 kW), což překonává i řadu dvanáctiválcových motorů prémiových značek.
Druhá generace baterie Blade Battery s kapacitou 122,49 kWh zajišťuje dojezd až 600 km (WLTP – kombinovaný cyklus). V kombinaci s technologií FLASH Charging tak plně elektrická verze Z9GT nabízí nejen špičkový výkon, ale i skutečnou použitelnost na dlouhých trasách.
Do konce roku 2026 bude evropskou nabídku doplňovat také verze s pohonem zadních kol, která při zachování stejné baterie nabídne dojezd až 800 km.
Platforma e³ je konstruována pro architekturu Cell-to-Body, při níž je baterie integrována do struktury vozu. To přináší výhody nejen z hlediska prostorového uspořádání (například podlaha kabiny tvoří horní část baterie), ale také výrazné zvýšení torzní tuhosti. CTB zvyšuje torzní tuhost o 32 % a snižuje míru deformace při čelním nárazu a nárazu do sloupu o 15 %, resp. 35 %.
Závazek skupiny BYD k flexibilitě pohonu potvrzuje i uvedení verze Z9GT DM vedle čistě elektrického provedení. Tento plug-in Super Hybrid využívá rovněž tři elektromotory, a navíc přeplňovaný zážehový čtyřválec o objemu 2,0 litru, který primárně slouží jako generátor pro dobíjení baterie o kapacitě 63,82 kWh. Celkový systémový výkon činí 776 k (570 kW).
Z9GT DM je zároveň prvním plug-in hybridem, který využívá architekturu Cell-to-Body stejně jako čistě elektrická verze – což představuje významný konstrukční milník s ohledem na nároky na chlazení i vedení výfukového systému.
Samotný spalovací motor poskytuje výkon 173 k (127 kW) a baterie umožňuje čistě elektrický dojezd přes 200 km, což postačuje na několik dní běžného dojíždění. Dynamika zůstává na vysoké úrovni – zrychlení 0–100 km/h za 3,6 sekundy a maximální rychlost 260 km/h. Verze DM rovněž využívá technologii FLASH Charging, která umožňuje rychlé dobíjení i na delších cestách. Model Z9GT DM dosahuje stejných výsledků jako čistě elektrická verze: nabití z 10 % na 70 % za pět minut, z 10 % na 97 % za devět minut, a i při teplotě −30 °C z 20 % na 97 % za 12 minut.
Díky inteligentnímu řízení hybridního systému nabízí Z9GT DM mimořádnou flexibilitu na dlouhých trasách – na jedno nabití a plnou nádrž dokáže ujet až 805 km.
Obě varianty pohonu jasně ukazují, jak mohou vozidla na nové energie pokrýt široké spektrum požadavků zákazníků v prémiovém segmentu.
Inteligentní architektura modelu Z9GT zároveň posouvá bezpečnost na vyšší úroveň. Systém Vehicle Motion Control (VMC) funguje jako centrální řídicí jednotka, která koordinuje brzdění, odpružení i řízení. Díky extrémně rychlé odezvě – již od 10 milisekund – zajišťuje přesnější a komplexnější kontrolu pohybu vozidla.
Díky této úrovni integrace dokáže Z9GT reagovat například na prasknutí pneumatiky ve vysoké rychlosti – okamžitě upravuje rozdělení točivého momentu a stabilizuje vozidlo, přičemž asistenční systémy současně udržují směr jízdy. Vozidlo tak zvládne tuto situaci i při rychlostech až 180 km/h.
Dvojice motorů, o nichž je v této souvislosti řeč, jsou řídicí (natáčecí) motory – každý z nich je přiřazen jednomu zadnímu kolu. Jsou řízeny systémem Vehicle Motion Controller a umožňují, aby se levé a pravé zadní kolo natáčelo nezávisle nejen na přední nápravě, ale i navzájem. Tento systém, vyvinutý společností DENZA, přináší řadu výhod, včetně mimořádné manévrovatelnosti u vozu o délce 5180 mm (EV) a 5195 mm (DM), vyšší stability při průjezdu zatáčkami, změnách jízdních pruhů i brzdění a také zcela nových možností parkování.
Funkci zadních kol lze shrnout do tří základních režimů:
Natáčení stejným směrem – obě zadní kola se natáčejí současně stejným směrem. Při větším natočení volantu se zadní kola mohou natáčet opačně než kola přední, čímž vzniká opačný úhel a výrazně se zmenšuje poloměr otáčení. Kola přitom mohou dosáhnout úhlu až ±5°.
V případě potřeby se zadní kola mohou natáčet ve stejném úhlu jako kola přední, což umožňuje tzv. „krabí chůzi“ (crab walk) až do úhlu 8,5°.
Sbíhavá rotace (toe-in) – obě kola se natáčejí směrem ke středu vozu. To zvyšuje stabilitu, zejména při brzdění, kdy systém využívá tento režim k omezení bočních vlivů.
Rozbíhavá rotace (toe-out) – obě kola se natáčejí od středu vozu. Při parkování v těsných prostorech nebo při podélném parkování umožňuje rozdílné řízení zadních kol v tomto režimu otáčení vozu kolem přední nápravy. Právě toto řešení umožňuje modelu Z9GT dosáhnout mimořádně malého poloměru otáčení pouhých 5,35 metru, srovnatelného s mnoha kompaktními hatchbacky.
Integrace technologií v rámci platformy e³ umožňuje modelu Z9GT nabídnout pokročilé parkovací asistenty. Vůz dokáže samostatně rozpoznat parkovací místo a zaparkovat do něj, a to nejen z místa řidiče, ale i prostřednictvím mobilní aplikace, která funguje jako dálkové ovládání – ideální řešení pro velmi stísněné prostory.
Technické přednosti platformy e³ doplňuje celohliníkové zavěšení kol na obou nápravách. Z9GT využívá vpředu dvojité lichoběžníkové zavěšení a vzadu víceprvkovou nápravu, spolu se vzduchovým odpružením DiSus-A s dvoukomorovou konstrukcí, které umožňuje rychlé přepínání mezi dvěma úrovněmi tuhosti. Výsledkem je lepší stabilita při dynamické jízdě ve vysokých rychlostech při zachování vysokého komfortu i na méně kvalitním povrchu.
Exteriér: linie s plynulým, harmonickým tvarováním
Model Z9GT byl navržen jako harmonické spojení elegance a praktičnosti – vůz, který se stejně přirozeně hodí pro večerní cestu do opery jako pro dálniční přesun napříč zemí. Výsledkem tohoto přístupu, formovaného pod vedením šéfa designu Wolfganga Eggera, je vlajkový model GT, který nemá ve svém segmentu obdoby.
Charakteristická příď působí sportovně a sebevědomě, s plynulými liniemi inspirovanými světlem vycházejícího slunce. Součástí jsou také aktivní prvky chlazení vzduchu, které maximalizují aerodynamickou efektivitu. Tyto designové principy se propojují s technickými prvky, jako jsou radar a parkovací senzory integrované v předním nárazníku, a pomáhají modelu Z9GT naplňovat filozofii designu „less is more“.
Boční partie vynikají čistým tvarováním, s hladkými křivkami a výraznými rameny karoserie. Plynulá návaznost přes jednotlivé spáry karoserie zajišťuje precizní a ucelený vzhled s jemně zdůrazněnou dynamikou. Velká kola v poměru ke karoserii podtrhují prémiový charakter vozu a přispívají k dosažení vyvážených proporcí, o které tým Wolfganga Eggera dlouhodobě usiluje. Také prahové lišty plní praktickou i designovou funkci – při nastupování promítají na zem světelný koberec, který zlepšuje orientaci a upozorňuje na případné kaluže.
Samotné tvarování karoserie je inspirováno hedvábím a způsobem, jakým přirozeně splývá přes povrch. Wolfgang Egger k tomu říká: „Představte si sochu nebo vůz, jako je DENZA Z9GT, zakrytý hedvábím. A nyní totéž zakryjte bavlnou – výsledek bude zcela odlišný. Hedvábí přirozeně kopíruje tvar, zahaluje jej, ale zároveň nechává vyniknout krásu, která se skrývá pod povrchem.“
Zadní partie posiluje charakter vozu jako grand toureru svým tvarem, který zdůrazňuje šířku a stabilitu. Zadní světla, inspirovaná tvarem přesýpacích hodin, na sebe navzájem navazují a vytvářejí vizuální propojení se symetrií přední části vozu.
Nad zadním sklem se nachází jednodílný „plovoucí“ spoiler, který opticky prodlužuje linii střechy, zatímco výsuvné zadní křídlo plní funkci spodního spoileru. Ve spolupráci se vzduchovým podvozkem vůz za jízdy přibližují k vozovce, což zvyšuje aerodynamickou efektivitu a zlepšuje jízdní vlastnosti.
Interiér: prémiový prostor limuzíny v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi
Konstrukce Cell-to-Body, kterou umožňuje platforma e³, dává modelu Z9GT nízkou, dynamickou siluetu a zároveň přináší zcela rovnou podlahu. Výsledkem je interiér, který nabízí prostor i kvalitu materiálů srovnatelnou s limuzínami.
Každý povrch v interiéru modelu Z9GT je proveden v prémiových materiálech – od rozsáhlých ploch jemné kůže až po vkusně zakomponované prvky lehce tónovaného dřeva. Vícebarevné ambientní osvětlení pracuje s atmosférou světla a umožňuje dokonalé nastavení nálady v kabině.
Přední sedadla nabízejí elektrické nastavení v osmi směrech, desetibodovou masáž a ventilaci i vyhřívání, a zároveň přinášejí světovou novinku v podobě aktivních bočnic sedadla řidiče. Ty sdílejí zásobníky vzduchu se vzduchovým odpružením vozu a poskytují dodatečnou oporu při průjezdu zatáčkami. V zadní části jsou mimořádně široká sedadla rovněž vybavena vyhříváním, ventilací a masážní funkcí, doplněná o prodloužené opěrky nohou, což vytváří osobní a exkluzivní prostor pro maximální komfort i na dlouhých cestách.
Z9GT je vybaven nejnovější generací infotainmentu, jehož centrem je 17,3″ centrální displej „vznášející se“ před palubní deskou. Ten doplňují dva 13,2″ displeje – jeden pro řidiče a druhý pro spolujezdce, který umožňuje ovládání zábavních funkcí.
Součástí výbavy je také 50″ head-up displej s rozšířenou realitou a volitelně displeje ve dveřích zobrazující obraz z digitálních zpětných zrcátek ve vysokém rozlišení, čímž eliminují tradiční mrtvé úhly.
Systém je poháněn nejnovějším softwarem DiLink značky DENZA, který integruje služby Google pro konektivitu, navigaci a hlasového asistenta. Součástí je také digitální asistent využívající umělou inteligenci, který dokáže pracovat s informacemi o vozidle a funguje jako intuitivní, přirozeně komunikující uživatelská příručka.
Interiér dále nabízí chladicí přihrádku schopnou snížit teplotu až na −6 °C (napojenou na kompresor klimatizace, bez dodatečného hluku), čtyřzónový systém přívodu čerstvého vzduchu a panoramatickou skleněnou střechu se sluneční clonou pro zachování tepelného komfortu.
Na středové konzoli se nacházejí dvě bezdrátové nabíjecí plochy pro smartphony o výkonu 50 W, doplněné o další úložné prostory a držáky nápojů. Další 50 W nabíjecí plocha je k dispozici i pro cestující vzadu.
Vysoká úroveň odhlučnění a kultivovanost elektrického i hybridního pohonu zajišťují klid v interiéru při všech rychlostech. Pro maximální zážitek z poslechu je Z9GT vybaven špičkovým audiosystémem DEVIALET s 20 reproduktory a výkonem 1 150 W, který díky technologii pohyblivých reproduktorů vytváří prostorový zvuk na úrovni koncertního sálu.
Systém je dále rozšířen o technologii Dolby Atmos®, která přesně rozmísťuje zvuk v prostoru interiéru a přináší vyšší míru detailu, čistoty i separace jednotlivých zvukových stop. Výsledkem je mimořádně pohlcující zážitek, který posouvá vnímání obsahu na zcela novou úroveň.
Prodej startuje – až 18 měsíců FLASH Charging zdarma
Model Z9GT vstupuje na trh ve verzích se třemi elektromotory (EV) i jako Super Hybrid DM, a to v jediné výbavové linii s bohatou standardní výbavou. Jedinou volbou pro zákazníka tak zůstává typ pohonu – EV nebo DM. Verze s pohonem zadních kol a delším dojezdem bude následovat v průběhu roku 2026.
Z9GT bude v následujících týdnech uveden do prodeje v nově vznikajících showroomech značky DENZA ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku a Velké Británii. Další trhy budou následovat ve druhé polovině roku.
Zákazníci DENZA mohou očekávat prémiový zákaznický zážitek – servisní úkony budou organizovány prostřednictvím specializované mobilní aplikace, drobné aktualizace a údržba budou probíhat přímo u zákazníka doma nebo na pracovišti a součástí služeb bude i bezplatná služba vyzvednutí a vrácení vozu.
Součástí standardní nabídky je také jeden rok FLASH Charging zdarma – ideální příležitost zažít dobíjení rychlostí srovnatelné s tankováním. Zákazníci, kteří si objednají Z9GT do konce září, navíc získají dalších šest měsíců nad rámec standardní nabídky, tedy celkem až 18 měsíců dobíjení FLASH Charging bez poplatků.
| DENZA Z9GT specifikace | |||
| Parametry | EV | DM | |
| Rozměry (d/š/v, mm) | 5180/1990/1490 | 5195/1990/1490 | |
| Rozvor (mm) | 3125 | ||
| Poloměr otáčení (m) | 5,35 | ||
| Spalovací motor | – | Přeplňovaný zážehový čtyřválec 2.0 l | |
| Max. výkon spalovacího motoru (k/kW) | – | 173/127 | |
| Max. točivý moment spalovacího motoru (Nm) | – | 320 | |
| Max. systémový výkon (k/kW) | 1156/850 | 776/570 | |
| Max. systémový točivý moment (Nm) | 1210 | 1035 | |
| Přední elektromotor max. výkon (k/kW) |
313/230 | 272/200 | |
| Přední elektromotor max. točivý moment (Nm) |
410 | 315 | |
| Zadní elektromotory max. výkon (k/kW) |
422/310 x2 | 252/185 x2 | |
| Zadní elektromotory max. točivý moment (Nm) |
400 x2 | 360 x2 | |
| Zrychlení 0-100km/h (s) | 2,7 | 3,6 | |
| Maximální rychlost (km/h) | 270 | 260 | |
| Kapacita baterie (kWh) | 122,49 | 63,82 | |
| Elektrický dojezd dle WLTP (km) | 600 | 203 | |
| Kombinovaný dojezd dle WLTP (km) | – | 805 | |
| Max. nabíjecí výkon (AC) | 11kW | 11kW | |
| Max. nabíjecí výkon (DC) | FLASH Charging | FLASH Charging | |
| Baterie | Druhá generace BYD Blade Battery (LFP) s technologií Cell-to-Body (CTB) | ||
| Frunk (l) | 53 | – | |
| Objem zavazadlového prostoru (l)
(nesklopená / sklopená zadní sedadla) |
495/1680 | 478/1663 | |
| Max. hmotnost taženého přívěsu (kg) | 2000 | ||
| Přední / zadní zavěšení | Dvojité lichoběžníkové / pětiprvkové,
DiSus-A dvoukomorové vzduchové odpružení |
||
| Přední / zadní brzdy | Karbon-keramické brzdové kotouče | ||

