Společnost Lada Deutschland se sídlem v Buxtehude u Hamburku je v insolvenci a po neúspěšném hledání investora a pokusech s čínskými vozy ukončuje po více než padesáti letech činnost. Reálně ruský výrobce ukončil export do Evropy už na konci roku 2019, píše portál novinky.cz.
Německý importér se ale ještě nějaký čas snažil značku na trhu udržet. Z vlastní iniciativy dál vozil do země terénní model Niva jako šedý dovoz. V různých obdobích se přitom prodával i pod názvy Lada 4×4 nebo Lada Taiga.
Zlom přišel s válkou na Ukrajině a následnými embargy vůči Rusku. Právě ty podle webu Merkur.de výrazně zhoršily dostupnost nových vozů i náhradních dílů.
Firma se sice pokusila najít náhradní byznys a rozšířit nabídku o méně známé čínské značky, například JAC nebo Dayun, ani to jí ale nepomohlo. V posledních dvou letech se v Německu oficiálně prodaly už jen zhruba tři desítky vozů Lada.

