Spread the love
Vítěz odborné ankety o evropský Vůz roku 2024 (Car of the Year; COTY) byl právě vyhlášen v Ženevě. Stalo se tak znovu na autosalonu a slavnostní ceremoniál s předtáčkami a hosty byl živě přenášen od 8:00 přes YouTube.

Volba evropského Vozu roku (COTY) zná sedm finalistů pro rok 2024. Po šesti dekádách je mezi nimi poprvé automobil z Číny. Titul letos získal Renault Scénic, těsně před BMW 5 Series.

Odborná anketa volící evropský Vůz roku (Car of the Year, COTY) běží bez přerušení od roku 1963 a je zcela nezávislá. Financování a organizaci zajišťují časopisy Auto (Itálie), Autocar (Velká Británie), Autopista (Španělsko), Autovisie (Holandsko), L´Automobile (Francie), Vi Bilagare (Švédsko), Automobil Revue (Švýcarsko), Autotrends (Belgie) a Firmenauto (Německo).

Poslední tři z nich nastoupily v roce 2021, když německý Stern, jeden ze zakladatelů ankety, odstoupil. Porota v současnosti sestává z 61 členů z 23 evropských zemí a je sestavena z renomovaných motoristických publicistů.

Česká republika má v COTY jednoho zástupce od roku 1993, vždy šéfredaktora magazínu Automobil. Do roku 2000 jím byl Milan Jozíf, do ročníku 2015 Tomáš Hyan a od roku 2016 za Českou republiku volí Duchoň.

Letos dal nejvíce hlasů modelu BMW 5 Series.

 

Zdroj: Jiří Duchoň, šéfredaktor magazínu Automobil, člen jury COTY

Related Post