onsemi dodává mimo jiné do Škody Auto
Spread the love

Americká onsemi, která již vyrábí polovodiče v Rožnově po Radhoštěm, se rozhodovala o umístění nového závodu mezi USA, Koreou a Českem. Nakonec bude investovat ve Zlínském kraji, čeká ale ještě na vládní investiční pobídku.

„Naše brownfieldová investice by zajistila vybudování středoevropského dodavatelského řetězce, což nám umožní lépe uspokojit rychle rostoucí poptávku našich zákazníků po inovativních technologiích, které zlepšují energetickou účinnost jejich aplikací,“ uvedl Hassane El-Khoury, generální ředitel a prezident společnosti onsemi.

„Díky úzké spolupráci s českou vládou by rozšíření výroby posílilo naši produkci inteligentních výkonových polovodičů, které jsou nezbytné pro to, aby Evropská unie byla schopna výrazně zredukovat svoje emise uhlíku a snižovat celkový negativní dopad na životní prostředí.“

„Rozhodnutí společnosti onsemi expandovat v Česku je jasným potvrzením atraktivity naší země pro zahraniční investice a silným impulsem pro naši ekonomiku,“ uvedl Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu. „Investice posiluje naši pozici v oblasti polovodičů a zároveň má potenciál přispět k rozvoji automobilového průmyslu a pomoci nám s jeho adaptací na nastupující éru elektromobility.“

Plán: rozšířit výrobu karbidů křemíku

Plán společnosti onsemi rozšířit výrobu karbidu křemíku prostřednictvím víceleté brownfieldové investice v hodnotě až 44 miliard korun je součástí dříve zveřejněného cíle společnosti v oblasti plánovaných investičních výdajů. Společnost by tím navázala na své současné provozy v ČR, které zahrnují růst krystalů křemíku, výrobu desek na bázi křemíku a karbidu křemíku (leštěných a s epitaxní vrstvou) a výrobu křemíkových čipů. V současné době je závod schopen vyrobit ročně přes tři miliony desek a více než miliardu výkonových čipů. Po realizaci investice by celý závod ročně přispíval k HDP Česka částkou vyšší než 6 miliard korun.

Po schválení investiční pobídky vládou České republiky a její notifikace u Evropské komise by se jednalo o jednu z největších investic soukromého sektoru v historii České republiky. Investice by přispěla k prosperitě a ekonomické dynamice celého Zlínského kraje. onsemi je jednou z prvních společností, které investovaly do výzkumu, vývoje a pokročilé výroby polovodičů ve střední Evropě. Společnost by tímto způsobem přispěla ke strategickému postavení regionu v rámci hodnotového řetězce polovodičů v EU a ukázala, že z Evropského aktu o čipech mohou těžit všechny země EU.

Oznámení o investičním záměru rovněž odráží strategické sladění společnosti s hlavními cíli Evropského aktu o čipech (European Chips Act), kterými jsou zvýšení podílu na trhu a technologický pokrok s cílem posílit odolnost unijních polovodičových dodavatelských řetězců v době neustávající poptávky po těchto produktech.

Podpora inovací v oblasti výkonových polovodičů

Karbid křemíku je klíčovým polovodičovým materiálem pro vysoko výkonové aplikace spojené s vysokou teplotní zátěží. Jeho výroba je nesmírně obtížná. onsemi je jednou z mála společností na světě, která je schopna vyrábět polovodiče na bázi karbidu křemíku od růstu krystalů až po pokročilá řešení pouzdření.

Rozšířením výroby v České republice by společnost byla schopna rychleji zajistit dodávky pro zákazníky, čímž by posílila své vedoucí postavení v oblasti inteligentních energetických řešení. Rovněž by mohla využít nejnovějších výzkumných poznatků pro maximalizaci efektivity výroby.

Zdroj: Lenka Střálková, PR onsemi

Related Post