Spread the love

Před dvěma roky začaly americké úřady vyšetřovat bezpečnost aut Tesla po sérii nehod, které nastaly při používání částečně automatizovaného systému Autopilot. Některé z nehod byly smrtelné. Nyní americký výrobce elektromobilů svolá přes dva miliony aut napříč modelovou řadou a upraví jim software.

Firma tím podle agentury AP reaguje na problémy s asistenčním Autopilotem, který podle zjištění amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) dostatečně nezabraňuje nesprávnému použití. Svolávací akce se týká téměř všech vozidel, která Tesla prodala ve Spojených státech od aktivace systému Autopilot koncem roku 2015. Firma jako nápravné opatření zavede aktualizaci pro některá vozidla Model S, X, 3 a Y, uvedl úřad.

Z dostupných informací není zatím jasné, zda Tesla bude muset svolávat i elektromobily prodávané v Evropě. „Automatizované technologie jsou velkým příslibem pro zvýšení bezpečnosti, ale pouze v případě, že jsou nasazovány zodpovědně,“ sdělil úřad NHTSA. „Opatření je příkladem zlepšování automatizovaných systémů s upřednostněním bezpečnosti,“ dodal.

Zastánci bezpečnosti automobilů už léta požadují přísnější regulaci systému monitoringu řidiče, který zjišťuje především to, zda má řidič ruce na volantu. Autopilot dokáže automaticky řídit, zrychlovat a brzdit v jízdním pruhu, ale je to systém na podporu řidiče a navzdory svému názvu nemůže řídit sám. Nezávislé testy zjistily, že monitorovací systém lze snadno oklamat, a to natolik, že řidiči byli přistiženi při řízení opilí, nebo dokonce že sedí na zadním sedadle.

Zdroj: AP

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *