Spread the love

Stellantis a Ample podepsaly závaznou dohodu o navázání partnerství v oblasti technologie nabíjení baterií elektromobilů. Cílem je poskytnout plně nabitou baterii elektromobilu za méně než pět minut.

Oba partneři se dohodli na spolupráci při integraci systému společnosti Ample pro modulární výměnu baterií (Modular Battery Swapping) do elektrických vozidel společnosti Stellantis. Princip spočívá ve výměně baterie, která má být dobita, za plně nabitou baterii během několika minut v rámci zastávky ve speciální výměnné stanici.

Obě společnosti rovněž jednají o rozšíření technologie výměny modulárních baterií společnosti Ample na další platformy Stellantis a do dalších zemí, aby bylo možné uspokojit poptávku vozových parků a spotřebitelů.

Počáteční program by měl být zahájen v roce 2024 ve španělském Madridu, a to s flotilou 100 vozidel Fiat 500e v rámci služby sdílení automobilů Free2move skupiny Stellantis. Fiat 500e je celosvětově nejprodávanějším elektromobilem skupiny a lídrem na mnoha evropských trzích.

„Partnerství se společností Ample je dalším důkazem toho, že Stellantis zkoumá všechny možné způsoby, jak zachovat svobodu mobility zákazníků elektromobilů,“ uvedl Ricardo Stamatti, senior viceprezident skupiny Stellantis, divize Charging & Energy.

„Kromě dalších projektů, na kterých pracujeme, nabízí řešení modulární výměny baterií Ample našim zákazníkům vyšší energetickou účinnost, vynikající výkon a menší obavy z nedostatečného dojezdu. Těšíme se na realizaci úvodního programu s naším skvělým vozem Fiat 500e“.

„Ve společnosti Ample jsme přesvědčeni o tom, že je důležité zpřístupnit elektromobily všem bez kompromisů, což je jediný způsob, jak významně ovlivnit snižování emisí skleníkových plynů. Ambiciózní cíle skupiny Stellantis v oblasti elektrifikace, její nabídka elektromobilů a odhodlání jejího vedení z ní činí ideálního partnera pro dosažení našich cílů,“ prohlásil Khaled Hassounah, generální ředitel společnosti Ample. „Kombinace atraktivní nabídky elektromobilů, které lze plně nabít za méně než pět minut, pomůže odstranit jednu z posledních překážek bránících rozšíření elektromobilů. Těšíme se na spolupráci se skupinou Stellantis při zavádění našeho řešení po celém světě.“

Rychlé jako tankování benzínu

Technologie společnosti Ample nabízí alternativní způsob poskytnutí potřebné energie pro elektromobily, díky němuž je nabíjení stejně rychlé a pohodlné jako tankování benzínu, a zároveň poskytuje ekologické řešení pro zákazníky se snadnějším využitím obnovitelných zdrojů energie.

Modulární baterie Ample, které jsou navrženy tak, aby nahradily původní baterii elektromobilu, lze přizpůsobit jakémukoli elektrickému modelu, což by skupině Stellantis mělo umožnit začlenit tuto technologii bez nutnosti upravovat platformy svých vozidel.

Výměnné stanice Ample lze navíc instalovat na veřejných místech během pouhých tří dnů. Díky tomu je možné zřídit infrastrukturu, kterou lze rychle rozšiřovat podle poptávky řidičů. Když se ke stanici Ample přiblíží kompatibilní elektrické vozidlo, je okamžitě rozpoznáno. Po zaparkování řidič spustí přes mobilní aplikaci výměnu baterie. Výsledkem je plně nabitá baterie za méně než pět minut.

Řešení modulární výměny baterií společnosti Ample je navrženo tak, aby bylo rychlé a nákladově efektivní a zkrátilo dobu, po kterou jsou elektrická vozidla mimo provoz, což s sebou nese i nižší související finanční dopady. Systém bude přístupný prostřednictvím předplacené služby. Takový přístup by měl snížit celkové počáteční náklady na vozidlo a zároveň by měl zákazníkovi umožnit využívat vždy nejnovější technologie baterií, čímž by se zvýšil dojezd a životnost elektromobilu.

Stellantis chce v Evropě jen na baterky

V rámci strategického plánu Dare Forward 2030 skupina Stellantis oznámila svůj záměr dosáhnout toho, aby 100 % prodejů osobních vozidel v Evropě a 50 % prodejů osobních a lehkých užitkových vozidel v USA tvořila do roku 2030 bateriová elektrická vozidla. Pro dosažení těchto cílů skupina zajišťuje dostupnost kapacity baterií přibližně 400 GWh. Stellantis je v současné době na dobré cestě stát se ve všech oblastech působnosti do roku 2038 uhlíkově neutrální společností s jednociferným procentem kompenzace zbytkových emisí.

Společnost Ample figuruje mezi „Next Big Things in Tech 2023“ – vítěz kategorie Doprava, podle časopisu TIME je jednou ze 100 nejvlivnějších společností roku 2023, Top XPRIZE ji zařadil mezi 100 nejlepších pokročilých technologických společností roku 2023, podle časopisu Fast Company patří její nápady mezi ty, které mění svět, a podle časopisu TIME je jednou z 10 nejvíce inovativních společností roku 2022 a s nejlepšími vynálezy roku 2021.

Zdroj: Radka Matthey

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *