Dostavba okruhu v současnosti prochází veřejným projednáváním
Spread the love

Kongresové centrum Praha hostí toto pondělí veřejné projednání úseku Pražského okruhu Satalice – Březiněves, tedy nové spojnice D10 a D8. Projednání je jednou z nutných podmínek pro vydání souhlasného stanoviska pro stavbu. Podrobnosti přinesl portál Zdopravy.cz.

Ministerstvo životního prostředí, které organizačně jednání zajišťuje, zjevně očekává mimořádně velký zájem veřejnosti, proto objednalo pro celou akci Jižní sál Kongresového centra Praha přezdívaného také jako Pakul s kapacitou 600 míst. Projednávání proběhne v pondělí 22. ledna od 15 hodin.

Během akce dojde k představení celého projektu, představí se zpracovatel oponentního posudku a zástupci dočtených obcí. K projektu bude mít možnost se také vyjádřit veřejnost.

Vedení Ředitelství silnic a dálnic i ministerstvo dopravy v posledních měsících zintenzivnily jednání s obcemi v okolí trasy nové dálnice. Ve Veleni minulý týden proběhla debata s obcemi, obyvateli a ministrem dopravy Martinem Kupkou. Starostka Veleně Radka Matějková uvedla, že je pro obec přijatelné pouze tunelové řešení Pražského okruhu. Podobné stanovisko prezentovali zástupci obcí Radonice a Přezletice, kteří se setkání zúčastnili.

„Při řešení dostavby Pražského okruhu věnujeme velkou pozornost tomu, abychom i na základě připomínek obcí a pražských městských částí našli co nejpřijatelnější technické řešení. Zástupci samospráv při diskusi znovu vyjádřili, že preferují tunelovou variantu,“ komentoval setkání ministr Kupka.

Tunelová varianta za 38 miliard

Příprava Pražského okruhu se musí v dotčeném území vypořádat i s problémy s vyšší hladinou spodní vody a s nárazovými povodněmi na toku Mratínského a Třeboradického potoka. Projekt proto bude zahrnovat i potřebné retenční nádrže a spolu s Povodím Labe se řeší další opatření, například suché poldry. Pražský okruh přinese v území významné snížení dopravní zátěže na současných přetížených silnicích. Na území Veleně by mělo díky okruhu dojít ke snížení dopravní zátěže přibližně o 50 %.

ŘSD projekt připravuje ve dvou variantách. Tunelová je více než dvakrát dražší než varianta bez tunelů: vyšla by na 38 miliard korun, zatímco levnější na 17,38 miliardy korun. Úsek je dlouhý 13 kilometrů.

Ministr Kupka je první v řadě ministrů dopravy, který se s námi baví. Okruh je naše daň za sousedství s Prahou a my musíme vyjednat co nejlepší řešení,“ zmínila starostka Veleně Radka Matějková.

Přítomní občané zmínili například obavy z budoucího hluku kolem okruhu. Ministr Kupka upozornil, že žádné město nemá okruh vedený výhradně v tunelu: „Není to jen otázka finanční, ale také technická a bezpečnostní. Mimo to se ale u okruhů staví různé protihlukové valy, stěny a další prvky, tak jako to má například Mnichov.“ Detailně je stavba popsána v informačním letáku.

ŘSD připravuje tuto část okruhu společně s navazujícími úseky do Suchdola a Ruzyně. Stát zvažuje, že stavbu bude financovat formou PPP.

Zdroj: Zdopravy.cz

Portál Automakers sledoval podzimní projednání v Horních Počernicích

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *