Spread the love

Tesla snižuje počet svých zaměstnanců o více než 10 % – jde o nejméně 14 000 pracovních míst. Americkou automobilku zasáhlo celosvětové zpomalení elektromobilů a brutální cenová válka.

„Učinili jsme obtížné rozhodnutí snížit počet zaměstnanců o více než 10 procent v celosvětovém měřítku . . . to nám umožní být štíhlí, inovativní a hladoví po další fázi růstu,“ napsal generální ředitel Tesly Elon Musk v interní zprávě zaměstnancům, kterou zaznamenal deník Financial Times.

Snižování počtu pracovních míst přichází v době, kdy zpomalení prodeje elektromobilů vyvolává vlny v celém globálním automobilovém průmyslu, přičemž společnosti v celém dodavatelském řetězci od Jižní Koreje po Německo snižují počet pracovních míst a náklady.

Pokles ceny akcií o 5,6 %

Na rozdíl od tradičních výrobců automobilů je Tesla obzvláště vystavena zpomalení prodeje automobilů poháněných bateriemi, protože vyrábí výhradně elektromobily. Akcie společnosti, které v pondělí klesly o 5,6 procenta, letos klesly o více než třetinu, což z ní činí druhou nejhorší výkonnost v indexu S&P 500 a zaostává za tradičními výrobci automobilů. Naproti tomu cena akcií Toyoty ve stejném období vzrostla o více než 44 procent.

Tlak je obzvláště vysoký v Číně, která je největším automobilovým trhem na světě a druhým největším trhem amerického výrobce elektromobilů podle tržeb, kde se konkurence mezi místními výrobci elektromobilů a zahraničními výrobci automobilů přiostřuje.

Podíl Tesly v čínském tržním segmentu elektromobilů a hybridů klesl v prvních dvou měsících roku ze 7,7 % na 6,6 %, uvádí China Passenger Car Association. Průmyslová asociace očekává, že Tesla tento měsíc v Číně zaznamená prodej asi 25 000 vozů, což je o 37 % méně než před rokem.

Další překážkou pro Muska je, že společnost opustili dva z jeho nejvyšších zástupců. Drew Baglino, senior viceprezident vedoucí inženýrský a technologický vývoj Tesly pro baterie, motory a energetické produkty, dnes oznámil v pořadu X, že po 18 letech v automobilové skupině odchází.

Další výkonný ředitel, Rohan Patel, viceprezident Tesly pro veřejnou politiku, také odešel, potvrdila společnost. Craig Irwin, hlavní analytik výzkumu ve společnosti Roth MKM, uvedl, že tato zpráva není „překvapením sama o sobě“.

„Je to spíše přiznání, že růst se nevrátí jako blesk z čistého nebe, než cokoli jiného,“ dodal. Jeden ze zdrojů obeznámených se situací uvedl, že stále není jasné, jak se budou globálně propadat, s přísnějšími pravidly pro najímání a propouštění zaměstnanců v zemích, jako je Německo, kde má Tesla gigatovárnu poblíž Berlína. Největší světový výrobce elektromobilů měl podle svého nejnovějšího podání SEC něco málo přes 140 000 zaměstnanců, což je nárůst ze 48 000 v roce 2019.

Deník FT minulý týden uvedl, že Tesla hledá v Indii lokality pro novou továrnu na elektromobily, do které by investovala 2 až 3 miliardy dolarů. Společnost si prošla předchozími koly snižování počtu pracovních míst. V roce 2022 Musk oznámil 10% snížení počtu placených pracovníků s odkazem na nadměrný počet zaměstnanců a „super špatný pocit“ ze stavu ekonomiky.

Oznámení společnosti Tesla přichází v době, kdy společnost CATL, největší světový výrobce baterií pro elektromobily, v pondělí oznámila nižší než očekávané tržby ve výši 79,8 miliardy RMB (11 miliard USD) za období od ledna do března. Druhý po sobě jdoucí pokles čtvrtletních tržeb výrobce baterií zdůraznil dopad, který mělo zpomalení elektromobilů na klíčové dodavatele. O propouštění jako první informovala technologická publikace Electrek. Tesla se odmítla vyjádřit.

Zdroj: FT

Related Post