Spread the love

Na slavnostním galavečeru ankety Zlatý volant v Národním technickém muzeu v Praze převzali ocenění nejlepší současní čeští závodníci. Prestižní cenu v kategorii automobilů získal pilot Formule 2 Roman Staněk.

Kategorii motocyklů ovládl jezdec Moto2 Filip Salač. Cenu Elišky Junkové získala česko-slovenská jezdkyně Katarína Kývalová a talentem roku byl zvolen Filip Kohn.

Slavnostní galavečer, kterým tradičně vrcholí nejstarší česká motoristická anketa Zlatý volant, se tentokrát uskutečnil v prostorách Národního technického muzea za přítomnosti čelních představitelů českého motorsportu. Pro nejlepší tuzemské závodníky sezóny 2023 dorazilo od fanoušků dohromady 16.387 hlasů. Na konečném verdiktu se stejnou vahou hlasů podílela i odborná porota složená z předních motoristických a sportovních novinářů a zástupců pořadatele.

Nejvíce hlasů mezi automobilovými jezdci získal pilot Formule 2 Roman Staněk. Ten se v anketě blýskl už předcházející rok, když získal titul Zlatý volant i Talent roku. Zlatý volant za rok 2023 převzal z rukou Mariana Krivosudského, zástupce společnosti EVROFIN, která je dlouholetým partnerem ankety.

Ocenění Zlatá řídítka za rok 2023 pro nejlepšího českého motocyklového jezdce putuje za Filipem Salačem, jezdcem seriálu MotoGP ve třídě Moto2. Trofej Zlatých řídítek předával Radek Pokorný, jednatel společnosti Engine Group.

Galavečer českého motorsportu svou přítomností poctil také legendární italský pilot formule 1 a pětinásobný vítěz 24h Le Mans Emanuele Pirro, který si do Prahy přijel převzít Zlatý volant pro osobnost světového motorsportu.

„Jsem velmi potěšen oceněním v této prestižní anketě s dlouholetou tradicí s níž je spojeno mnoho slavných jmen závodníků, kteří dostali ocenění přede mnou. Česká republika je zemí pevně spjatou s motorsportem. Sám jsem závodil v Brně, na okruhu v Mostě jsme mnohokrát testovali na Le Mans a také proto je pro mne toto ocenění velmi vzácné,“ říká dnes dvaašedesátiletý italský závodník, který převzal Zlatý volant od zástupce hlavního partnera ankety, společnosti ORLEN Unipetrol.

„Podporou automotosportu, která plně souzní s hodnotami skupiny ORLEN působící ve střední Evropě i v Česku, přinášíme fanouškům automobilů a motocyklů mnoho nezapomenutelných zážitků. I proto s radostí podporujeme udělování cen Zlatý volant, které oceňují ty nejlepší české jezdce a osobnosti, jež přispívají k popularizaci a rozvoji motoristického sportu a jsou inspirací pro stávající i nastupující generaci,“ uvedl Jakub Kosmowski, ředitel marketingu skupiny ORLEN Unipetrol.

Pořadatelé se letos rozhodli udělit Zlatá řídítka také za přínos světovému motorsportu. Z rukou Josefa Zajíčka, který je hlavním pořadatelem ankety, převzal trofej Gregorio Lavilla, někdejší motocyklový závodník a nyní ředitel mistrovství světa superbiků WorldSBK, jenž letos už čtvrtým rokem bude hostit Autodrom Most.

Stejně jako každý rok byla na galavečeru oceněna také závodnice roku. Cenu Elišky Junkové si přijela převzít Katarína Kývalová, která se zaměřuje na závody historických vozů. „Pro československou rodačku, jako jsem já, má a vždy bude mít Cena Elišky Junkové zcela výjimečné místo a zvláštní význam mezi všemi oceněními, která jsem dosud získala. Eliška Junková je jednou z mých motoristických hrdinek a velkým vzorem. Její úspěchy se zapsaly do historie, takže převzít cenu pro „nejlepší závodnici roku“, která nese její jméno, je pro mě velkou ctí a jsem na ni velmi hrdá,“ popsala své pocity Kývalová, která se v polovině května se postaví na start slavného závodu Peking–Paříž. Cenu převzala od Terezy Maxové, ambasadorky hodinářské značky ROBOT.

Fanoušci a porota volili také Talent roku, kterým se stal Filip Kohn. Příbramský mladík má za sebou první sezonu na soutěžích mistrovství světa, kde na Central European Rally zvítězil v kategorii WRC3 i třídě RC3. Cenu předával Martin Králíček, generální ředitel, MG Česká republika.

K anketě Zlatý volant už dloho neodmyslitelně patří i fotografická soutěž Zlaté oko, v níž se vybírá nejlepší snímek z oblasti motorsportu. Z došlých snímků porotu nejvíce zaujala opět dakarská fotografie s názvem „Dopad“ od Mariana Chytky, který si vedle zlaté trofeje odnesl i věcnou cenu od značky Canon.

„Velmi děkujeme všem fanouškům za hlasy a našim partnerům za jejich podporu. Jsem moc rád, že se v České republice daří vychovávat nové talenty a že na ně můžeme touto formou upozornit a podpořit “ uvedl Josef Zajíček, pořadatel ankety Zlatý volant.

Anketa Zlatý volant je nejstarší českou motoristickou anketou a existuje již od roku 1976. Trofej v rámci ankety v minulosti již převzali slavní jezdci jako Michael Schumacher, Mika Hakkinen, Emerson Fittipaldi a mnozí další. O vítězích rozhoduje společné hlasování veřejnosti, odborné poroty a zástupců pořadetele. Kompletní výsledky 48. ročníku, včetně pořadí všech nominovaných, zveřejní pořadatel na webu ankety www.zlatyvolant.cz.

Ocenění za rok 2023

Zlatý volant; Osobnost světového motorsportu: Emanuele Pirro
Zlatý volant: Roman Staněk
Zlatá řídítka; Osobnost světového motorsportu: Gregorio Lavilla
Zlatá řídítka: Filip Salač
Talent roku: Filip Kohn
Cena Elišky Junkové: Katarína Kývalová

Emanuele Pirro (12. ledna 1962) je významný italský závodník s bohatou kariérou, která zahrnuje úspěchy ve Formuli 1, cestovních vozech a vytrvalostních závodech, včetně 24 hodin Le Mans, kde pětkrát triumfoval. Pirro se stal také dvakrát mistrem Itálie v motokárách (1976, 1979) a mistrem Formule Fiat Abarth (1980). Dvojnásobný mistr Itálie v cestovních vozech (1994, 1995), dvojnásobný mistr Itálie v celkovém hodnocení (1995, 1996) a mistr Německa v cestovních vozech (1996). Impozantní úspěchy ve vytrvalostních závodech ho řadí mezi nejlepší jezdce v této disciplíně. Kromě rekordních pěti vítězství v závodě 24 hodin Le Mans (2000, 2001, 2002, 2006, 2007) si odnesl i dvojnásobné vítězství v šampionátu ALMS (2001, 2005) a triumfy v závodech jako v 12 hodin Sebringu (2000, 2007) či Petit Le Mans (2001, 2005, 2008). Mezi jeho významné úspěchy patří i vítězství v závodech jako 24 hodin Nürburgringu (1989), Macau Guia Race (1991, 1992) a Goodwood RAC Historic TT. Pirro se zapojil do více než 500 oficiálních národních a mezinárodních závodů, čímž zanechal nezapomenutelnou stopu ve světě motorsportu a stal se ikonou svého oboru.

Gregorio Lavilla (29. září 1973) je bývalý španělský silniční motocyklový závodník. Závodil v MotoGP (250/500/MotoGP), v mistrovství světa superbiků a v britském šampionátu superbiků, kde v roce 2005 získal britskou korunu. V roce 2008 závodil ve WSB za tým Ventaxia Honda a v šampionátu skončil na 12. místě. V roce 2009 závodil ve čtyřech kolech seriálu WSB s týmem Guandalini Racing Ducati. V roce 2013 se připojil k promotérovi MotoGP a WorldSBK Dorna a dnes působí jako výkonný ředitel šampionátu WorldSBK.

Katarína Kývalová, závodnice česko-slovenského původu žijící v Německu. Zaměřuje se především na závody historických vozů. Založila ženský tým Bentley Belles, pravidelně startuje na akcích jako Le Mans Classic, Mille Miglia, Monaco Grand Prix Historique a další. Krátce poté co v Praze převezme cenu Elišky Junkové se vydá do Číny, kde se 18. května postaví na start závodu Peking Paříž 2024.

Zdroj: Zlatý volant

Related Post