Spread the love

Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v říjnu stoupl o 14,6 procenta na 855.484 vozů. Prodej se zvýšil už patnáctý měsíc za sebou. Dál se zvyšoval podíl elektromobilů na celkovém prodeji a od začátku letošího roku je poprvé vyšší než podíl aut s naftovým motorem.

Ve své zprávě to dnes uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Všechny trhy vykázaly růst, výjimkou je Maďarsko Z velkých evropských trhů se prodej zvýšil o 21,9 procenta ve Francii a o pětinu v Itálii. Ve Španělsku počet registrací stoupl o 18,1 procenta, v Německu o 4,9 procenta.

Za deset měsíců letošního roku se počet registrací v celé unii zvýšil o 16,7 procenta na téměř devět milionů. Všechny trhy zatím v letošním roce vykazují růst, výjimkou je Maďarsko.

Kolik procent prodeje tvoří elektromobily a hybridní modely?

Podíl bateriových elektrických vozů se na celkovém prodeji v říjnu zvýšil na 14,2 procenta z loňských 12 procent. Od začátku roku stoupl na 14 procent, a poprvé tak překonal podíl vozů s naftovým motorem. Největší podíl na celkovém prodeji měly v říjnu vozy s benzinovým motorem, a to 33,4 procenta. Druhá příčka patřila hybridních elektromobilům s podílem téměř 29 procent. Elektromobily, ať už plně elektrické nebo hybridní modely, se letos na celkovém prodej aut v EU zatím podílejí 47 procenty. Počet registrací bateriových elektrických vozů se zvýšil o 36,3 procenta na 121.808 a od začátku roku o 53,1 procenta na 1,2 milionu.

V Belgii a Dánsku prodej v říjnu vzrostl o více než 100 procent. Největším trhem pro bateriové elektromobily zůstává Německo, kde se prodej zvýšil o 4,3 procenta. Prodej plně hybridních aut vzrostl téměř o 39 procent. Prodej aut s benzinovým motorem se v říjnu zvýšil o 8,1 procenta. Prodej vozů s naftovým motorem však o 13,2 procenta klesl. Některé automobilky, ale také analytici a obchodníci, se obávají, že prodej elektromobilů v EU se po letech prudkého růstu dostal na vrchol.

Volkswagen i Škoda hlásí růst

Spotřebitelé totiž čekají, až se na trhu objeví dostupnější modely. Největší automobilkou zůstal Volkswagen, jehož prodej se v říjnu zvýšil o 9,9 procenta, z toho prodej Škody Auto o 17,5 procenta. Skupina Volkswagen má na trhu téměř čtvrtinový podíl. Stellantis pak zvýšil prodej o 11,3 procenta a Renault o 24,3 procenta. Prodej Tesly vzrostl téměř o 150 procent a na prodeji plně elektrických vozů měla Tesla podíl téměř 12 procent.

Zdroj: ACEA, graf ČT 24

 

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *