Spread the love

Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) prezentovala na tiskové konferenci v kopuli nad Václavským náměstím aktuální výsledky Konjunkturálního průzkumu 2025, z něhož vyplývá, že konkurenceschopnost je v našem regionu ve vážném ohrožení.

Navzdory často ambiciózním proklamacím politiků zde prezentovali Christian Rühmkorf a Bernard Bauer z Česko-německé obchodní a průmyslové komory, její prezident Milan Šlachta (Bosch Group ČR a SR), Hana Součková (SAP ČR), Niclas Pfüller (Brose CZ) a Prof. Dr. Timo Wollmershäuser z mnichovského ekonomického institutu Ifo, nepříliš optimistické údaje, vycházející z ekonomického průzkumu německých zahraničních komor (AHK).

Ten se provádí každý rok paralelně v 16 zemích regionu střední a východní Evropy a v ČR se letos průzkumu zúčastnilo 130 firem z česko-německé hospodářské sféry.

Nezastírané problémy

Výsledky již zmíněného průzkumu poukazují především na klesající investice a nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, které zpomalují zotavení ekonomiky. To nesporně vyvolává značnou nejistotu ve zpracovatelském průmyslu, což ohrožuje celkovou konkurenceschopnost.

Jako největší rizika se v roce 2025 jeví nejistá poptávka a obchodní konflikty. Do toho vstupují rostoucí požadavky na pracovní síly, u kterých pro mnohé překvapivě, podniky hodnotí „kvalifikaci zaměstnanců“ hůře než kdykoli předtím.

Česká republika si pohoršila

Z pohledu investorů a konkurenceschopnosti sice zůstává ČR atraktivní, ale „naše“ někdejší první místo ve střední a východní Evropě už s náskokem drží Polsko. Za námi je Slovensko, čtvrté překvapivě Rumunsko, až páté Maďarsko, jen těsně před Bulharskem. Jako důvody jsou uváděny: výrobní náklady, infrastruktura, kvalifikovaná pracovní síla. Ty se pochopitelně promítají v problematičtější konkurenceschopnosti, a přestože současnou ekonomickou situaci hodnotí podniky jako mírně lepší než v předchozím roce, ekonomické vyhlídky pro letošní rok však zůstávají pesimistické. Pouze 17 % očekává zlepšení, každá druhá společnost předpokládá stagnaci a téměř třetina dokonce další klesající trend.

Rozdílné poměry v sektorech

Průzkum také potvrdil problémy ve zpracovatelském průmyslu a rozpor mezi odlišným vývojem ve výrazně optimističtějším sektoru služeb. Už sedm let (s výjimkou roku 2021) je zaznamenávána celkově klesající ochota investovat. Ve zpracovatelském průmyslu hodlá v současnosti snížit své investice celých 43 % firem, což představuje nemalý problém. Tento zesílený trend by mohl dále podnítit debatu o klesající konkurenceschopnosti a deindustrializaci.

Milan Šlachta, prezident ČNOPK a zástupce Bosch Group CZ & SK na toto téma uvedl: „Náš průmysl stojí před výzvou, jak se transformovat a zároveň si udržet konkurenceschopnost – obojí vyžaduje velké investice. Náš ekonomický průzkum zde odhaluje problém, který je potřeba neprodleně řešit. Především by měla politická reprezentace pružněji reagovala na aktuální vývoj, ať už v oblasti snižování byrokracie, podpory vzdělávání a dostupnosti kvalifikovaných pracovníků, ale také směrem k větší technologické otevřenosti v oblasti dekarbonizace dopravy a průmyslu.“

Rizika a výzvy

Výsledky průzkumu ukazují, že 63 % společností vidí v příštích 12 měsících největší riziko v poklesu poptávky, což je o 5 % více než v předchozím roce. Další hlavní obavy jsou: náklady na pracovní sílu (49 %), ceny energií (46 %) a nedostatek kvalifikovaných pracovníků (přes 43 %). Za největší výzvy v příštích pěti letech považují společnosti „obchodní překážky a konflikty“ (61 %), „digitální transformaci a umělou inteligenci“ (53 %) a „kybernetickou bezpečnost“ (50 %).

Kde je zakopaný pes?

Česká republika získala u investorů vysoké hodnocení zejména za tyto faktory: členství v EU (1. místo), telekomunikace (kvalita sítě, služby – 2. místo) a tradičně za „kvalitu a dostupnost místních dodavatelů“ (3. místo). Naopak nejhůře investoři v České republice hodnotí „dostupnost kvalifikované pracovní síly“ (25. místo), „systém vzdělávání“ (24. místo) a „efektivitu veřejné správy“ (23. místo), stejně jako „předvídatelnost hospodářské politiky“ (22. místo).

K dramatickému zhoršení došlo v hodnocení „kvalifikace zaměstnanců“ (19. místo z 25!). „Kvalifikace zaměstnanců“, která se v žebříčku lokalizačních faktorů ještě v roce 2021 umisťovala na 6. místě, se průběžně propadala až na své současné historické minimum. „Nejde o to, že by se zhoršila samotná kvalifikace nebo odborné vzdělávání, ale o to, že se v době rychlého rozvoje digitalizace a umělé inteligence výrazně zvýšily požadavky firem. Přestože kvalifikace zaměstnanců určuje inovační sílu lokality, český systém vzdělávání na to zatím nemá odpověď,“ upozorňuje Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK.

Karel Beránek, Praha

Related Post