Spread the love

Továrna Tesly nedaleko Berlína v úterý zastavila kvůli výpadku proudu výrobu. Závod u obce Grünheide byl evakuován, firma poslala domů tisíce zaměstnanců, řekla agentuře DPA mluvčí společnosti.

V oblasti poblíž továrny Tesly způsobil předtím rozsáhlý výpadek proudu hořící sloup elektrického vedení. Elektřinu neměla i řada německých domácností v okolí, přívod se ale po poledni podařilo obnovit. Policie má podezření, že jde o žhářství.

K sabotáži Tesly se později přihlásili němečtí levicoví radikálové. Braniborský sociálnědemokratický premiér Dietmar Woidke jejich čin odsoudil a označil jej za formu terorismu.

Skupina, která se říká Vulkangruppe, se v dopise přihlásila k „útoku na elektrickou síť“ poblíž továrny Tesly. „Dnes jsme sabotovali Teslu,“ stojí v jejich psaní. Firmu obviňují z extrémního vykořisťování a požadují „úplné zničení továrny gigafactory“. „Tesla spotřebovává zemi, zdroje, lidi, pracovníky, a na oplátku každý týden vyplivne 6 000 SUV, zabijáckých aut a monster trucků,“ napsali.

Vulkangruppe je německé policii známá. Ta ji už v roce 2021 podezřívala ze žhářského útoku na přívod elektřiny do staveniště Tesly. Členové skupiny tehdy na radikálně levicovém webu Indymedia.org Teslu obvinili, že není ani zelená, ani ekologická, ani sociální.

„Vyšetřování se ubírá všemi směry,“ uvedla k možné příčině výpadku policie. „Prověřujeme prvotní podezření, že šlo o úmyslné zapálení,“ řekl později policejní mluvčí a dodal, že na uhašení požáru v oblasti jihovýchodně od německého hlavního města pracují hasiči. Do samotného závodu Tesly se požár nerozšířil.

Tesla sdělila, že přijala veškerá opatření k zabezpečení výrobních zařízení. Po konzultaci s dodavatelem elektřiny, společností Edis, automobilka rychlé obnovení výroby nepředpokládá. Zpravodajský server BZ uvádí, že škody půjdou do milionů eur.

Podle policie byli hasiči k požáru v oblasti Gosen-Neu Zittau u Berlína přivoláni kolem 05:15 SEČ. Požár podle policejního mluvčího Rolanda Kamenze způsobil výpadek proudu v okolí. Dotčený sloup elektrického vedení stál volně na poli, dodal mluvčí. Po vyhlášení požárního poplachu policie ráno nasadila také policejní vrtulník.

K dotazu, zda výpadek proudu nemůže souviset s protesty v okolí areálu továrny Tesla, se úřady nechtěly vyjádřit. Část státního lesa v Braniborsku poblíž továrny Tesly obsadilo od minulého čtvrtka zhruba 80 až 100 ekologických aktivistů. Protestují proti záměru firmy les vykácet, pokud by se areál Tesly rozšiřoval. Aktivisté si na stromech postavili provizorní obydlí a oznámili, že hodlají vydržet co nejdéle. Proti plánům na rozšíření Tesly se vyslovila také občanská iniciativa Grünheide, která se squattery projevuje solidaritu.

Zpravodajský server BZ dříve uvedl, že se na místo přesouvají pyrotechnici. Podle policejního dispečinku objevili vedle hořícího transformátoru stan ekologických aktivistů s výstražným nápisem: „Zde je zakopána výbušná munice!“ Bez proudu bylo dnes ráno i poblíž ležící město Erkner s 12 000 obyvateli a jihovýchodní část Berlína, uvedl BZ.

„Útoky na naši kritickou infrastrukturu jsou formou terorismu,“ uvedl dnes braniborský ministerský předseda. „Pokud se podezření na teroristický útok potvrdí, bude muset vyšetřování převzít spolkové generální státní zastupitelství,“ dodal Woidke.

Tesla zahájila výrobu v německé továrně před téměř dvěma roky. Je to její jediná továrna na evropském kontinentě, firma tam při plném provozu vyrábí 6 000 vozů týdně a zaměstnává 12 500 lidí. V budoucnosti plánuje Tesla zdvojnásobit kapacitu závodu na 100 gigawatthodin výroby baterií a jeden milion vozů ročně ze stávajícího zhruba půl milionu. Hodlá tak získat dominantní postavení na evropském trhu.

Mluvčí spolku Robin Wood, což je jedna ze skupin, které proti rozšíření areálu Tesly protestují, uvedl, že neví, co mohlo být příčinou incidentu. „Jsme situací naprosto zaskočeni,“ řekl agentuře Reuters do telefonu a dodal, že úplné prohlášení vydají později.

Občané v Grünheide minulý měsíc hlasovali proti návrhu na vykácení dostatečné plochy lesa, aby Tesla mohla vybudovat další logistické prostory, jako je vlakové nádraží a sklady. Nyní je na místních úřadech, aby rozhodly, jak budou postupovat.

Problémy se v Grünheide objevily už na přelomu ledna a února. Výrobu tehdy narušil nedostatek součástek v důsledku útoků jemenských povstalců na plavidla v Rudém moři.

Akcie Tesly dnes před polednem ztrácely na burze ve Frankfurtu nad Mohanem více než tři procenta. Později ztráty zmírnily a prodávaly se kolem 170 eur za kus.

Zdroj: garáž.cz

Related Post