Spread the love

Neziskový vzdělávací institut 42 Prague Škody Auto navštívil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Zajímal se o obsah a formu studia, které jsou v rámci českých škol ojedinělé a o něž je mezi zájemci mimořádný zájem.

Vicepremiéra provázeli vedle ředitele institutu Petera Podprockého nejvyšší představitelé společnosti Škoda Auto: členka představenstva za oblast Lidé a kultura Maren Gräf, Holger Peters, člen představenstva pro Finance, IT a právní záležitosti, a rovněž předseda Odborů KOVO a člen dozorčí rady Jaroslav Povšík. Institut v rámci návštěvy představil plány na spolupráci se středními školami a další účast na projektu Týden pro digitální Česko, největší vzdělávací akci v oblasti digitalizace v ČR se záštitou od českých ministerstev.

Maren Gräf, členka představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast Lidé a kultura, říká:

„Rozvoj pokročilých IT technologií probíhá dnes velmi rychle. Z tohoto důvodu je nezbytné poskytnout mladým, motivovaným talentům vhodné prostředí pro studium, praktické využití stávajících znalostí a systematické rozšiřování jejich dovedností.

Vzdělávací institut 42 Prague, se svým vysoce kompetentním týmem, odvádí v tomto ohledu neocenitelnou práci – jak pro studenty, tak pro vzdělávací systém v České republice.“ Holger Peters, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Finance, IT a právní záležitosti, uvádí: „Vysoce komplexní IT aplikace, simulace a umělá inteligence stále více mění pravidla hry – a špičkové schopnosti v této oblasti se čím dál častěji stávají konkurenční výhodou, zejména v našem průmyslovém odvětví. Jako mezinárodně působící výrobce automobilů jsme závislí na tom, abychom si včas zajistili znalosti dobře vyškolených potenciálních odborníků. Proto nás velmi těší, že je o studium na 42 Prague tak velký zájem.“

Zájem o studium roste každým rokem

Neziskový vzdělávací institut 42 Prague byl založen v květnu 2022 jako v pořadí třetí projekt patřící do vzdělávací sítě v koncernu Volkswagen. Institut založila Škoda Auto, která je dodnes jedním z jeho hlavních sponzorů. Institut vyniká jednak specifickým zaměřením studia na nové pozice v oblasti výpočetní techniky a programování, jednak odlišným přístupem ke studiu, které je založeno na celoživotním učení a posilování sociálních dovedností jako základních předpokladů pro úspěšný rozvoj v průběhu profesního života.

Jen vloni projevilo zájem o studium v 42 Prague 10 000 uchazečů. Ti při přijímacím řízení musejí projít čtyřtýdenním intenzivním bootcampem s názvem Piscine, z něhož vybral institut kolem 200 nových studentů. Celá síť škol „42“ zahrnuje 54 poboček po celém světě, ta česká se 30% zastoupením studentek řadí mezi pět kampusů s nejvyšším podílem studujících žen.

Další plány rozvoje

V reakci na velký zájem o studium plánuje institut 42 Prague letos uspořádat více výběrových bootcampů, které umožní nábor dalších studentů. Organizace představila novou strategii rozvoje s cílem získat nové partnery pro zajištění vysoké úrovně vzdělávání. Novinkou je dále prohloubení spolupráce se středními školami.

První akcí v tomto směru je Summer IT kemp pro středoškoláky ve věku od 15 do 19 let se zaměřením na tvorbu webových stránek, jenž 42 Prague pořádá společně s Českou IT akademií. Na podzim se institut znovu připojí k Týdnu pro digitální Česko, který spolupořádá Ministerstvo pro digitalizaci a místní rozvoj, a to otevřením kurzu pro tvorbu webových stránek. Ten bude pod názvem Discovery Piscine určen pouze pro středoškolačky.

Vzdělání zdarma pro všechny talenty

Model výuky ve škole programování se vymyká běžným zvyklostem. Neziskový vzdělávací institut 42 Prague otevírá studijní programy zdarma a opírá se o gamifikační přístup, kdy je pokrok jednotlivých studentů měřen v úrovních; spolupráci studentů při učení a jejich vzájemné hodnocení. Po průměrně 18 měsících základního studia absolvuje většina studujících placenou stáž. Poté si zvolí specializaci na zbytek studia. Po celkem dvou až čtyřech letech získají profesní certifikáty „Designér a vývojář IT řešení“, případně „Expert v oblasti IT architektury“ v oboru softwarového inženýrství, a to s mezinárodní platností.

Na přelomu května a června dokončila první skupina studentů základní studia. Jedná se tak o zcela první absolventy, které nyní čeká šestiměsíční placená stáž. Těchto skupin bude nyní rychle přibývat.

Zdroj: Institut 42

 

Related Post