Na brněnském výstavišti vznikla inovační platforma BVV Living Lab, zaměřená na testování a vývoj technologických řešení budoucnosti. Centrum dopravního výzkumu (CDV) je partnerem tohoto projektu a podepsalo memorandum o spolupráci na testování technologií a technické infrastruktury v reálných i simulovaných podmínkách.
BVV Living Lab představuje unikátní prostor pro ověřování inovativních konceptů a technologií, jejichž cílem je přinést řešení výzev v oblastech dopravy, udržitelnosti a infrastruktury. „Fungujeme jako otevřená inovační platforma, která propojuje akademickou sféru, firmy a veřejný sektor. Naše iniciativa je podpořena experty z VUT v Brně a dalšími partnery a společně usilujeme o propojení vědy, výzkumu a průmyslu v unikátním prostředí brněnského výstaviště,“ říká Marie Zezůlková, manažerka Living Labu.
První společný projekt Centra dopravního výzkumu (CDV) a Living Labu se zaměřuje na validaci obrazu pomocí umělé inteligence pro zvýšení bezpečnosti v dopravě. „Snažíme se aplikovat metody umělé inteligence a analýzy obrazu pro zvýšení bezpečnosti dopravy zranitelných účastníků, tedy především cyklistů a chodců. Naše práce probíhá v kontrolovaném prostředí areálu BVV, kde simulujeme dopravní situace tak, aby nedocházelo ke skutečnému ohrožení účastníků provozu,“ vysvětluje Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu.
Využití umělé inteligence
Význam projektu „Prostředí Living Lab“ umožňuje testovat a zdokonalovat technologie v bezpečných podmínkách. „Cílem je přinést inovace do každodenního života, jako jsou pokročilé systémy varování před kolizí, analýza dopravních rizik či automatické detekce nebezpečných situací za pomoci umělé inteligence. Tato řešení mohou přispět ke snížení počtu dopravních nehod a zvýšení komfortu i bezpečnosti všech účastníků silničního provozu,“ komentuje Veronika Valentová, ředitelka útvaru výzkumu, vývoje a transferu znalostí.
Memorandum o spolupráci mezi CDV a BVV Living Lab vytváří rámec pro dlouhodobou kooperaci v oblasti výzkumu a vývoje nových dopravních řešení. Areál brněnského výstaviště se svou rozlohou 63 hektarů a různorodou infrastrukturou poskytuje ideální podmínky pro testování inovativních technologií v reálném prostředí.
Zdroj: CDV, Lukáš Kadula