Rolls-Royce Phantom slaví výročí 100 let. V osmi generacích přepravoval členy královských rodin, představitele států, umělce i průmyslníky a byl svědkem mnoha klíčových událostí moderní historie.
K oslavám stoletého výročí vytvořili designéři značky Rolls-Royce novou sérii uměleckých děl, která vzdávají hold kulturnímu odkazu modelu Phantom. Inspirací se stala zakázka z roku 1910, kdy byl autor sošky Spirit of Ecstasy Charles Sykes požádán, aby vytvořil sérii olejomaleb zachycujících vozy Phantom v prostředích typických pro životní styl jejich majitelů. Dnešní umělci navázali na tuto tradici a připomněli pestré příběhy a různorodost prostředí, jimiž Phantom za uplynulých sto let prošel.
Při příležitosti sta let modelu Phantom se značka Rolls-Royce Motor Cars ohlíží za slavnou historií – a zároveň vzdává poctu výjimečným osobnostem, které ji spoluutvářely.
VYJÁDŘENÍ AUTORITY
Jednou z nejvýznamnějších vojenských osobností druhé světové války byl polní maršál Bernard Law Montgomery, kterému se pro jeho asketický životní styl říkalo „spartánský generál“. Jedinou výjimkou bylo jeho osobní vozidlo. Uvědomoval si sílu symboliky, a proto si „Monty“ pořídil dva vozy Phantom III, které měly vyjadřovat stálou přítomnost, nezlomnost a spolehlivost – jako zřetelný signál jeho vojákům, že s nimi zůstane i v nejtěžších chvílích.
V předvečer vylodění v Normandii v červnu 1944 použil jeden ze svých vozů Phantom k přepravě Winstona Churchilla, generála Eisenhowera i krále Jiřího VI. na plánovací schůzky Vrchního velitelství spojeneckých expedičních sil (SHAEF) v hrabství Hampshire. Po válce pak druhým vozem Phantom přepravoval předsedy vlád Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.
KRÁLOVSKÝ STANDARD
Zatímco Montgomeryho vozy Phantom stály u zásadních dějinných zlomů, jiné se staly pevnou součástí královských dvorů – zejména v domovské Velké Británii.
V roce 1948, krátce po svatbě s Její královskou výsostí princeznou Alžbětou, požádal vévoda z Edinburghu společnost Rolls-Royce o výrobu vozu pro jejich společné užívání. Výsledný automobil, interně nazvaný Mahárádža z Nábhá, se stal vůbec prvním vozem řady Phantom IV a pod stejným jménem slouží britské královské rodině dodnes. Tento vůz představuje jeden z milníků dlouhého spojení s královskou rodinou.
Královský dvůr následně objednal další Phantom IV, dva vozy Phantom V a dva modely Phantom VI, které přepravovaly panovnici. Jeden z nejdéle sloužících automobilů – slavný Phantom VI – byl královně Alžbětě II. darován britským automobilovým průmyslem v roce 1977 při příležitosti stříbrného jubilea, tedy 25. výročí její vlády. V roce 2011 pak posloužil při svatbě vévody a vévodkyně z Cambridge, když přivezl nevěstu k Westminsterskému opatství.
Na jiném kontinentu sehrál další Phantom V roli při zrodu státu. V roce 1966 byl dodán šejkovi Zájidovi bin Sultánovi Ál Nahjánovi, zakladateli Spojených arabských emirátů, a účastnil se jeho inaugurace coby vládce Abú Zabí. V roce 1971 vezl Jamese Treadwella, prvního britského velvyslance v SAE, na slavnostní akt ustavení federace.
Model Phantom se stal také diplomatickým nástrojem britských velvyslanců po celém světě – od Tokia přes Washington a Nové Dillí až po další důležité posty. Sir John Fretwell, bývalý britský velvyslanec v Paříži, řekl listu The Times: „Můj Rolls-Royce mi bezesporu pomáhal i při návštěvách Elysejského paláce – stráž na bráně nemohla popřít, že si je vědoma příjezdu britského velvyslance.“
Ať už na světové scéně nebo v tichosti na domácí půdě, Phantom vždy vzbuzoval respekt. Model Phantom V, uvedený v roce 1959, měřil 5,8 metru – ačkoliv neexistuje oficiální dokumentace, někteří historici se domnívají, že minimální rozestupy mezi britskými parkovacími automaty byly upraveny právě kvůli jeho rozměrům.
PHANTOM PRO HUDEBNÍ LEGENDU
Ne všechny vozy Phantom V sloužily královským dvorům nebo diplomatům. V prosinci 1964 si John Lennon jako odměnu za úspěch filmu A Hard Day’s Night pořídil svůj Phantom V. Zadání znělo jasně – vše v černé, uvnitř i zvenčí (s výjimkou tradičně lesklé masky Pantheon a sošky Spirit of Ecstasy, které zůstaly na žádost Rolls-Royce ve standardním provedení). Lennonův vůz byl jedním z prvních automobilů v Británii s tmavými skly. Jak uvedl v časopisu Rolling Stone v roce 1965: „Když se vracíte domů za denního světla, je uvnitř pořád tma – jen zavřete všechna okna a jste zpátky v klubu.“
Jeho nejslavnější podoba se však objevila až v roce 1967, těsně před vydáním alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, kdy byl vůz přelakován na sytě žlutou a ozdoben květinovými motivy a astrologickými symboly. Stal se tak uměleckým manifestem událostí, které pod názvem Léto lásky (angl. Summer of Love) zrodily hnutí hippies. Lennon později vyprávěl, že jej jednou napadla anglická dáma deštníkem a vykřikla: „Jak jste mohl tohle udělat vozu Rolls-Royce!“ Tento incident jen posílil status legendy u tohoto vozu.
DO HOLLYWOODU A JEŠTĚ DÁL
Model Phantom okouzlil i filmový svět s jeho centrem v Hollywoodu. Jack Warner, spoluzakladatel studia Warner Brothers, si pořídil Phantom jako osobní odměnu. Mezi další slavné majitele patřili Fred Astaire, Greta Garbo nebo Mary Pickford.
V roce 1964 se Phantom objevil ve filmu Goldfinger, kde hlavní záporný hrdina pašoval zlato v modelu Phantom III. Šlo o jeden z celkem dvanácti výskytů vozu Rolls-Royce ve filmové sérii o Jamesi Bondovi. V roce 2024 si značka připomněla 60. výročí snímku uvedením unikátní zakázky Phantom Goldfinger – jediného vyrobeného exempláře modelu Phantom VIII, který černo-žlutým barevným provedením a působivými detaily inspirovanými filmem odkazoval na originál.
V roce 1964 měl premiéru i film The Yellow Rolls-Royce. Pochlubit se mohl hvězdným obsazením: Rex Harrison, Ingrid Bergman, Shirley MacLaine, Omar Sharif, George C. Scott, Alain Delon, Jeanne Moreau – a s nimi Phantom II z roku 1931. Píseň ze soundtracku Forget Domani získala Zlatý glóbus a později ji nahráli Perry Como i Frank Sinatra. Sinatra si nakonec také pořídil svůj vlastní Rolls-Royce.
AUTO PRO KRÁLE – OVŠEM ROCK’N’ROLLU
Phantom si oblíbily i další ikony popkultury. Král rock’n’rollu Elvis Presley si v roce 1963 pořídil model Phantom V. Jeho vůz měl na zakázku zabudovaný mikrofon a psací soupravu ve výklopné loketní opěrce zadního sedadla. Když slepice, které chovala jeho matka, poškodily lak v barvě Midnight Blue tím, že klovaly do svých odrazů, nechal vůz přelakovat v odstínu Silver Blue, na kterém poškození nebyla tak patrná. V roce 1968 Elvis věnoval vůz charitě – a inspiroval tak vznik písně Elvis’s Rolls-Royce od Leonarda Cohena a skupiny „Was (Not Was)“.
NOVÁ ÉRA
Nástup sedmé generace modelu Phantom v 1. dekádě 21. století se shodoval s nástupem zcela nové generace podnikatelů, kteří vybudovali své podnikání od samého počátku, nových celebrit a rozvojem sociálních sítí. Tito lidé neuznávají tradiční pojetí luxusu a nemají zájem se prezentovat svými úspěchy, ale spíše vlastní osobností – a Phantom k tomu poskytuje ideální tvůrčí základ.
Mnozí z těch, kteří zbohatli v nových odvětvích, investovali právě do vozu Phantom a na svých profilech sdíleli vlastní zkušenosti – ať už v televizi nebo na Facebooku, Instagramu či YouTube.
S rostoucí přítomností na veřejnosti se Phantom stal stálicí na červených kobercích a galavečerech. V roce 2012 se tři vozy Phantom Drophead Coupé překvapivě objevily na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Londýně – tedy během události, kterou živě sledovaly stovky milionů diváků. Phantom se tak stal hvězdou sociálních sítí.
PHANTOM V SOUČASNOSTI
Také nyní, ve své osmé generaci, zůstává Phantom vyjádřením stylu a sebevědomí. Nadále odráží i spoluvytváří svět kolem sebe a přitahuje silné individuality, které definují svou dobu. Každý nový, zakázkový model s úpravami Bespoke přidává další kapitolu do tohoto mimořádného příběhu – příběhu síly, kultury, autority a osobního vyjádření.
„Phantom není jen automobil. Je to kulturní fenomén, který svět nejen reflektuje, ale i ovlivňuje. Od samého počátku je tento vrcholný model značky Rolls-Royce jednou z nejžádanějších odměn za úspěch a nápadný symbol mimořádného významu a prestiže. Především však slouží jako prostředek sebevyjádření a často se z něj stává jedinečné umělecké dílo. Tyto pozoruhodné příběhy a jimi inspirované výjimečné obrazy, které naši designéři vytvořili, poskytují fascinující pohled na obdivuhodný dosah modelu Phantom i na osobnosti a události, s nimiž se pojí,“ říká Chris Brownridge, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.