Spread the love

Obchodní centrum Olympia Brno hostí od 9. do 26. května výstavu motocyklů Ducati. Mezi 36 exponáty najdete legendární Ducati Cucciolo z roku 1949, ale také aktuální modely letošní sezony.

Organizátoři putovní expozice si navíc speciálně pro Brno připravili opravdovou lahůdku: V jihomoravské metropoli se představí závodní speciál jezdce Luca Mariniho. Ten tímto speciálně lakovaným motocyklem „Grazia Vale“ vzdal hold svému nevlastnímu bratru Valentinu Rossimu při jeho posledním závodě MotoGP kariéry v Itálii.

„Není to zdaleka poprvé, kdy návštěvníkům našeho centra představujeme výstavu ze světa rychlých aut či motocyklů. Letošní výstava značky Ducati ale bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co u nás bylo dosud k vidění. Více než tři desítky nejkrásnějších motorek určitě zaujmou nejen ty, kteří holdují rychlým strojům na dvou kolech. A možnost vidět na vlastní oči speciál Luca Mariniho je pomyslnou třešničkou na dortu,“ říká Jan Pazour, ředitel OC Olympia Brno.

Právě motocykl VR46 Avinti je jedním z největších lákadel celé expozice. Luca Marini na něm v říjnu roku 2021 závodil na Grand Prix v italském Misanu, přičemž měl na boku velký nápis „Grazia Vale“. Vzdával tím hold svému nevlastnímu bratru Valentinu Rossimu. Legendě MotoGP, která se právě v Misanu loučila s úspěšnou kariérou na domácí půdě. Organizátorům výstavy se tento motocykl podařilo získat i díky podpoře partnera Kajot.

Historie Ducati se představuje v Olympii Brno

Kořeny slavné italské značky sahají až do roku 1926. Právě tehdy vznikla značka Ducati jako rodinná firma založená Antoniem Cavalierim Ducatim a jeho třemi syny Adrianem, Brunem a Marcellem. Rodina se ale tehdy ještě nevěnovala výrobě motorek, soustředila se na výrobu kondenzátorů, elektronek a dalších součástek pro rozhlasové přístroje.

Výroba motocyklů Ducati byla zahájena až po konci druhé světové války. První motorkou Ducati vyráběnou v Bologni byla Ducati Cucciolo. A právě tento model z roku 1949 je součástí výstavy v Olympia Brno.

Mezi “historické kousky” dnes zahájené expozice patří také modely Ducati 98 TS (rok výroby 1958), Ducati 125 Sport (rok výroby 1961), ikonický model Ducati Scrambler 350 (rok výroby 1973) a několik dalších.

Nejen pro znalce motocyklů budou lákadlem také další motocykly se slavnou minulostí, jako jsou závodní Imola, Darmah či Hailwood. Nechybí ale ani modely 999R, Panigale V4S několikanásobných mistrů Jorge Lorenza, Francesca Bagnaii či Alvara Bautisty, ale také závodní speciál brněnského závodníka Karla Abrahama, který se představí pouze v brněnské Olympii.  Tyto modely na výstavu zapůjčil Martin Klein, jeden z největších sběratelů Ducati na světě vůbec.

Vedle Martina Kleina dodalo své motocykly několik dalších sběratelů a vlastníků strojů značky Ducati. Záštitu nad celou výstavou převzal importér Ducati pro Českou republiku, který dodal sedm nových modelů Ducati.

Doprovodný program

Výstavu motocyklů Ducati dnes v Brně zahájili také dva bývalí čeští jezdci MotoGP Lukáš Pešek a Karel Abraham. Oba závodníci budou navíc součástí doprovodného programu, který je pro návštěvníky obchodního centra Olympia Brno přichystán na následující víkendy:

Sobota 18. května – Sraz majitelů motocyklů Ducati

– 50 posádek nejrůznějších modelů Ducati vyrazí v 10:00 na spanilou jízdu z Lelekovic do Olympie

– očekávaný příjezd cca 11:00

– prohlídka výstavy, občerstvení

– 13:00 – společný odjezd do Moravských Křižánek

Víkend 24. – 26. května – Challenge: překonej Karla Abrahama

– 12:00 – 18:00

– Na připraveném simulátoru nového modelu Ducati Monster si návštěvníci vyzkouší, jak správně používat náklon, brzdu a plyn motocyklu. Přednastavenou trať jako první projel      Karel Abraham a soutěžící se musí co nejvíce přiblížit jeho ideální stopě, používání plynu a brzdy. Tři nejlepší jezdci dostanou hodnotné ceny od Ducati, jako jsou trika, kšiltovky nebo mikiny.

– V sobotu 25. května od 12:00 do 18:00 Lukáš Pešek vysvětlí, jak správně Ducati řídit. Na místě mu pomůže grid girl Tereza Blaťáková.

Zdroj: Petr Vurbs

Related Post